KULTURA GOVORA

Milan Šipka

Milan Šipka: Kultura govora, edicija Priručnici, knj. 5, Urednik: Alen Kalajdžija, Univerzitet u Sarajevu, Institut za jezik, Sarajevo, 2014, 322 str.

Priručnik Kultura govora namijenjen je najširem krugu mogućih korisnika. To su, prije svih, studenti glume, studenti pedagoških akademija i drugih visokoškolskih ustanova koje se bave obrazovanjem budućih nastavnika, posebno nastavnika maternjeg jezika, razredne nastave i predškolskog odgoja, ali i svih drugih kojima će ovaj udžbenik pomoći u usavršavanju vlastitog znanja iz raznih naučnih oblasti i njegova primjerena prenošenja na druge.

U prigodnom Predgovoru za ovaj udžbenik (31. mart 2005) prof. Milan Šipka je naglasio sljedeće: “Svrha je ove knjige da, prije svega, skrene pažnju javnosti na takvo stanje, tj. na društvenu štetnost i neodrživost niskog nivoa lingvističkoga obrazovanja i nemaran odnos prema usavršavanju vještine govorenja u nas, zatim da obrazloži teorijske osnove i suštinu kulture govora, istakne njene osnovne elemente i prikaže vidove u kojima se ona ispoljava u javnoj komunikaciji i stvaralaštvu u različitim oblicima društvenoga života. (…) Ovaj priručnik biće od koristi svima kojima je govor i govorenje bitan instrument profesionalnoga rada: glumcima, prosvjetnim radnicima u osnovnim i srednjim školama i na fakultetima, zatim spikerima, voditeljima i novinarima na radiju i televiziji, pa i novinarima i urednicima u štampanim medijima, advokatima, javnim tužiocima, sudijama i ostalim stručnjacima u različitim oblastima pravnih nauka i prakse, misionarima i propovjednicima svih vjera, profesionalnim političarima i uopšte onima koji se bave političkim radom, vojnim starješinama, instruktorima i svima drugima kojima je stalo do usavršavanja svoga govora kako bi s više uspjeha mogli obavljati poslove u bilo kojoj oblasti društvenih djelatnosti (privredi, trgovini, bankarstvu, administraciji, kulturi ili umjetnosti) i na taj način osigurati napredovanje u profesionalnoj karijeri.”

Cijena 15,00 BAM

Podijelite