Informacija o izdanjima iz decembra 2022. godine – Institut za jezik UNSA

04-01-23 Institut za Jezik 0 comment

Institut za jezik Univerziteta u Sarajevu izdavač je pet novih naslova:

  1. Govor Bošnjaka Inegola u Turskoj
  2. Ilijaška toponimija
  3. Zbornik radova sa Trećeg simpozija o bosanskom jeziku
  4. Bosanskohercegovački dijalektološki zbornik, knjiga XII
  5. Književni jezik br. 33.

Govor Bošnjaka Inegola monografski prezentira uzorak govornoga tipa Bošnjaka u Turskoj. U monografiji su faktografski predstavljeni i naučno opisani temeljni segmenti jezičke strukture govora Bošnjaka Inegola u Turskoj, uz odgovarajući rječnik i dijalektološke tekstove.

Bosanskohercegovački govori su danas uglavnom ispitani, ali ispitivanje naših govora u dijaspori uveliko zaostaje. Stoga istraživanje, popis i opis govora Bošnjaka Inegola u Turskoj ima nesumnjivo veliki značaj, kako za dopunjavanje i uobličavanje bh. dijalektološke slike, tako i kao eventualni metodološki model za istraživanje naših govora u brojnoj bošnjačkoj dijaspori, i ne samo u Turskoj.

Ilijaška toponimija bavi se toponomastičkom obradom i prezentacijom savremene toponimije Ilijaša i okolice, prikupljene iz pisanih izvora i na terenu, te etnika i ktetika istraživanoga areala čija je upotreba potvrđena na terenu.

Istraživani areal definiran je administrativnim granicama općine Ilijaš. Imena su bitan, ponekad i jedini pokazatelj razvoja jednoga jezika i njegovih zakonitosti. Kao sociolingvistički znakovi, imena sadrže i niz drugih

informacija kulturno-historijskoga, sociološkoga i etnografskoga karaktera.

 

 

Zbornik radova sa Trećeg simpozija o bosanskom jeziku, iako u okolnostima pandemije, ipak je održan 20. i 21. maja 2021. godine – online.

Učešće u zvaničnom programu simpozija uzelo je više od 50 izlagača iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Kosova, Sjeverne Makedonije, Sjedinjenih Američkih Država i Srbije. Izlaganja su realizirana u četiri sesije – prvi dan dvije paralelne sesije i drugi dan, također, dvije paralelne sesije. Program je okupio referate iz više razli­čitih oblasti proučavanja bosanskog jezika – standardni jezik, historija jezika, dijalektologija, onomastika, lingvostilistika, leksikologija, sociolingvistika, etnolingvistika, terminologija, metodika, jezička politika, jezik u medijima te komparativne i kontrastivne studije bosanskog i drugih jezika.

 

Književni jezik je časopis Instituta za jezik Univerziteta u Sarajevu, koji izlazi od 1972. godine; prati međunarodnu indeksaciju C.E.E.O.L., MLA and Ulrich; ima štampano i elektronsko izdanje (sa zasebnim ISSN brojevima) i izlazi jednom godišnje. U Književnom jeziku tekstove objavljuju stručnjaci iz raznih oblasti nauke o jeziku.

Novi broj časopisa dostupan je na linku http://izj.unsa.ba/arhiva/knjizevni-jezik-33/

U knjizi XII Bosanskohercegovačkog dijalektološkog zbornika, objavljena su tri rada:

  1. Amina Pehlić: Akcenatski sistem u govoru donjeg kamička (7 ̶ 127)
  2. Haris Ćatović: Fonetsko-fonološki sistem jugoistočnobosanskog govornog tipa u anketi „pitanja o govoru prostoga naroda (1897)“ i „bosanskohercegovačkom dijalekatskom kompleksu (1975–1986)“ (129 ̶ 227)
  3. Zenaida Karavdić: Bibliografija radova iz bosanskohercegovačke dijalektologije i onomastike 1986–2021 (229 ̶ 522)

 

Podijelite