JEZIK I GRAFIJA SREDNJOVJEKOVNE BOSANSKE EPIGRAFIKE

Mehmed Kardaš: Jezik i grafija srednjovjekovne bosanske epigrafike, edicija Radovi, knj. 19, Institut za jezik Univerziteta u Sarajevu, Sarajevo 2015, 247 str.

Bosanska pismenost na kamenu predstavlja jedinstven i originalan jezički izraz nastao u srednjem vijeku. Počevši od Humačke ploče iz 11. stoljeća, on se razvija sve do pada Bosne pod osmansku vlast i dijeli se na dva perioda – prvo traje do 13. stoljeća, kome pripadaju najstariji tekstovi i drugo, mlađe, kome pripadaju epitafi.

Natpisi i jednog i drugog perioda predstavljeni su u ovoj knjizi vrlo iscrpno i bogato naučno opremljeni. Tako se, nakon uvodnog dijela o dosadašnjim proučavanjima i zadacima istraživanja te općenito o procesu nastajanja i konceptu natpisa, ovaj jezički korpus ispituje s aspekta grafije, fonetike, morfologije, leksike i sintakse. Nakon toga je dat cjelokupan korpus s originalnom transkripcijom, transliteracijom i prijevodom na savremeni bosanski jezik uz nekoliko faksimila, potom registar natpisa, indeks imena i na kraju opširan spisak literature.

Time smo dobili vrijedan originalni naučni rad koji predstavlja nezaobilaznu referencu pri daljim proučavanjima historije bosanskog jezika.

Cijena 25,00 BAM

Podijelite